Dieta w PCOS

Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które można z powodzeniem wspomagać lub leczyć przy pomocy odpowiedniej diety.

Wiele pacjentek jako jedyną formę leczenia uznaje farmaceutyki, przepisane przez lekarza. Z roku na rok często jednak wraz z postępem choroby objawy stają się bardziej dolegliwe, samopoczucie pacjentów pogarsza się, a wszystko to wpływa negatywnie na płodność kobiety.

Podstawowe cele diety w PCOS to:

  • osiągnięcie optymalnej masy ciała, poprzez zminimalizowanie nadwagi lub otyłości,
  • obniżenie wydzielania insuliny,
  • wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego, a więc zwiększenie liczby owulacji, co umożliwia zajście w ciążę,
  • zredukowanie hirsutyzmu (nadmierne owłosienie) oraz problemów skórnych,
  • zmniejszenie poziomu androgenów.
Odpowiednio opracowane postępowanie i dieta w PCOS jest w stanie znacznie poprawić jakość Twojego życia, zniwelować objawy, a także pomóc organizmowi walczyć z chorobą w naturalny sposób.

Pacjentki po pewnym czasie stosowania prawidłowej diety obserwują łagodniejszy przebieg choroby, czują zauważalną poprawę samopoczucia, a także udaje im się zajść w ciążę.

W Internecie pełno jest „złotych rad”, a wśród wszelkich nowinek dietetycznych i zaleceń łatwo jest się zgubić. Pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które tam przeczytasz są wartościowe i wiarygodne.

Każdy człowiek jest inny, ma zupełnie różne potrzeby, upodobania, a uniwersalne zalecenia nie istnieją. Tylko indywidualne podejście, które oprócz powyższych uwzględnia również przebieg choroby, ma sens.

Posłuchaj mojego odcinku podcastu na temat typów PCOS.

Znajdziesz go na Spotify, Apple i Google Podcast.

Zapraszam Cię też do współpracy!

Jeśli błądzisz w gąszczu informacji lub chcesz dowiedzieć się jak powinna wyglądać odpowiednia dieta w Twojej chorobie – zachęcam do umówienia się na konsultację.

Zapoznaj się z informacją o mnie (znajdziesz tam również opinie moich klientów).