PCOS – typy

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników występuje u ok 15% kobiet w wieku rozrodczym. Być może już o tym wiesz.

Nie wiem jednak czy wiesz, że istnieją 4 typy PCOS. Jedno zaburzenie, ale 4 różne odmiany.

W tym artykule omówię poszczególne typy, jak powinna wyglądać dieta w PCOS oraz jakie zalecenia w PCOS powinno się zastosować. Postępowanie może się znacznie różnić w zależności od występującego typu, więc właściwe rozpoznanie jest kluczowe.

Pozwala dobrać odpowiednie zalecenia i dotrzeć do sedna problemu, postawić na dobrze dopasowane działania, zmniejszyć dolegliwości. Typy mogą występować w parach, niekoniecznie samodzielnie, np. typ nadnerczowy często współistnieje z typem insulinoopornym. Zwykle jednak jeden z nich wystąpił jako pierwszy i jest wiodący.

Diagnostyka PCOS jest jedną z najważniejszych kwestii, dotarcie do przyczyny zaburzenia i upewnienie się czy na pewno mamy PCOS. Piszę o tym również więcej w tym wpisie.

Warto zatem zastanowić się jak wyglądał u nas przebieg PCOS, jak się to wszystko zaczęło i dotrzeć do tego co było pierwsze…

Wyróżniamy 4 typy PCOS:

✅ PCOS insulinooporne

✅ PCOS pojawiające się po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

✅ PCOS nadnerczowe

✅ PCOS zapalne

Z mojej obserwacji wynika, że dwa pierwsze typy są najczęstsze i częste jest również ich współwystępowanie.

✅ PCOS insulinooporne

W tym typie postępowanie jest bardzo podobne jak w insulinooporności, gdyż głównymi problemami nasilającym inne dolegliwości są zbyt wysoki poziom glukozy i insuliny i z nimi się musimy zmierzyć.

Diagnostyka PCOS w tym typie obejmuje zatem sprawdzenie parametrów: glukozy, insuliny oraz HOMA-IR.

Podstawowe zasady to:

dieta przeciwzapalna o niskim i średnim indeksie glikemicznym, 

regularność w jedzeniu i nie podjadanie między posiłkami, 

zadbanie o aktywność fizyczną oraz sen

właściwe zarządzanie stresem

opcjonalnie wdrożyć można też dodatkową suplementację wspierającą.

Postępowanie w IO omówiłam już szczegółowo w kilku postach na moim profilu, zachęcam Cię do zajrzenia tam po bardziej szczegółowe informacje, które w tym przypadku będą tożsame. 

✅ PCOS nadnerczowe / PCOS stresowe

Jak sama nazwa wskazuje – problem wywodzi się z nadnerczy i ma związek z nadmiernym stresem. Głównym kłopotem w tym typie jest niewłaściwa praca na osi podwzgórze–przysadka–nadnercza. 

Skupiamy się tu na odpowiednim zarządzaniu stresem(!!!), dbaniu o rytm dobowy (higiena snu, przebywanie na zewnątrz), umiejętnościach relaksacji i wyciszenia. 

Pomocne mogą być joga, medytacja, techniki oddechowe.

Jeśli masz problemy ze snem wypróbuj suplementację melatoniny w niskich dawkach (1-3g), przyjmuj ją 30 minut przed pójściem spać.

✅ PCOS zapalne

Ten typ najczęściej wiąże się z niezdiagnozowanymi stanami chorobowymi, takimi jak IBS, SIBO, alergie, nietolerancje, celiakia, migreny itp.

Warto tu poszerzyć diagnostykę i poszukać winowajcy. Może być bowiem tak, że po wdrożeniu odpowiedniego leczenia choroby podstawowej – PCOS się wyciszy.

Zaczęłabym od szczegółowych badań i od spotkania z alergologiem, gastrologiem lub innych specjalistów (np. neurologa w przypadku migren).

Warto wdrożyć na pewno dietę przeciwzapalną i obserwować organizm.

✅ PCOS po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Ten typ pojawia się, jak sama nazwa wskazuje, po stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. 

W badaniach hormonalnych możemy zaobserwować typowy wysoki poziom LH.

Najczęściej ten typ przechodzi sam i jest tymczasowy (zwłaszcza, jeśli przed stosowaniem AH nie występowało PCOS). U jednej osoby będzie to 2-3 miesiące, są jednak przypadki, że zajmuje to nawet rok lub dłużej. Organizm potrzebuje czasu, żeby się dostroić.

Dodaj komentarz