Siemię lniane – polski superfoodSiemię lniane – polski superfood

Nie raz na łamach mojego bloga promowałam nasz polski superfood jakim jest siemię lniane.

O jego cudownych właściwościach pisze się dzisiaj sporo. W dzisiejszym artykule chciałabym jednak zwrócić uwagę na jego zastosowanie oraz zdradzić kilka praktycznych rad jak czerpać więcej zdrowia z jego spożywania.

#1 – rodzaje

Na rynku dostępne są dwa różne gatunki siemienia lnianego – brązowe i złociste (tzw. siemię lniane budwigowe). Siemię lniane brązowe jest dość szeroko rozpowszechnione i łatwo je dostać w wielu sklepach.

Co jest lepsze? Siemię lniane złociste czy brązowe?

Obecne badania dowodzą, że oba rodzaje siemienia lnianego są równie wartościowe i nie ma pomiędzy nimi znaczących różnic. Warto stosować oba rodzaje w ramach zrównoważonej diety.

Siemię lniane kupujemy ponadto w całości – nie zmielone, nie odtłuszczone, całe ziarenka.

#2 – sposób spożycia

Najlepszą metodą na spożywanie jest mielenie siemienia lnianego (najlepiej w „jednorazowych” porcjach) i spożywanie w postaci surowej, dodając na przykład do sałatek, owsianek, koktajli czy zup.

Mielimy krótko, aby nie nagrzewać zbytnio produktu.

Zmielenie ziarenek wpłynie pozytywnie na przyswajalność.

Z racji, iż wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na kwasy omega-3 nie ma dużego sensu spożywanie tzw. kisielu z siemienia lnianego – zadziała on osłonowo na przewód pokarmowy, co jest bardzo korzystne, ale na zawartość omega-3 nie mamy już wtedy co liczyć.

Inną skuteczną strategią jest moczenie siemienia lnianego przed spożyciem (np. zalanie płatków i siemienia na noc, a spożycie rano).

#3 – przechowywanie

Siemię jest produktem bardzo wrażliwym na działanie różnych czynników zewnętrznych – m.in. światło czy temperaturę.

Przechowywać je należy więc w szczelnie zamkniętym pojemniku, bez dostępu światła i powietrza, w temperaturze pokojowej.

Po zmieleniu siemię lniane przechowujemy w lodówce – nie warto jednak mielić zbyt dużych ilości, bo zmielone ziarenka tracą wartości jeszcze szybciej, niż całe.

#4 – zapasy

Z tego samego powodu, który opisałam w punkcie powyżej nie warto też kupować hurtowych ilości tego produktu. Najlepsze będą „zapasy” na maksymalnie miesiąc czy dwa. Kupujemy kilogramy siemienia więc tylko wtedy, kiedy mamy do podzielenia nim kilka osób 😉

#5 – zalecana dzienna dawka siemienia lnianego

Dla większości osób 2-3 łyżki spożywane codziennie będą ilością wystarczającą. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z siemieniem lnianym warto rozpocząć od mniejszych ilości – nawet od łyżeczki, stopniowo zwiększając ilości co kilka dni.

Shopping Cart
Scroll to Top