Zespół policystycznych jajników to schorzenie, które można z powodzeniem wspomagać lub leczyć przy pomocy odpowiedniej diety oraz zmian w stylu życia.

Najczęściej spotykam taki scenariusz: pacjentka z PCOS chce zajść w ciążę, odstawia leki, a miesiączka po odstawieniu antykoncepcji nie przychodzi. Tym samym upragniona ciąża nie jest możliwa, a hormony szaleją… Często leki stosowane były latami, wdrożone w wieku nastoletnim lub we wczesnej dorosłości, a lekarze rozkładali ręce i nie proponowali żadnych innych metod czy rozwiązań.

W wielu przypadkach nadal jako jedyną formę leczenia stosuje niestety farmaceutyki (najczęściej jest to w PCOS antykoncepcja hormonalna, czasem również leki antyandrogenne takie jak spironolakton).

Z roku na rok często jednak skutki uboczne takie jak nasilony PMS, niskie libido, ryzyko zakrzepów czy ogólny wpływ antykoncepcji na zdrowie, stają się bardziej dolegliwe, samopoczucie pogarsza się, a wszystko to wpływa negatywnie na płodność kobiety.

Podstawowe cele diety w PCOS to:

  • osiągnięcie optymalnej masy ciała, poprzez zminimalizowanie nadwagi lub otyłości,
  • obniżenie wydzielania insuliny,
  • uzyskanie regularnych cyklów oraz owulacji,
  • wsparcie płodności,
  • zredukowanie hirsutyzmu (nadmierne owłosienie) oraz trądziku,
  • zmniejszenie poziomu androgenów.
Odpowiedni styl życia i dieta w PCOS jest w stanie znacznie poprawić jakość Twojego życia, zniwelować objawy, a także pomóc organizmowi radzić sobie z PCOS w naturalny sposób.

Pacjentki po pewnym czasie stosowania prawidłowej diety obserwują łagodniejszy przebieg choroby, czują zauważalną poprawę samopoczucia, a także udaje im się zajść w ciążę.

W Internecie pełno jest „złotych rad”, a wśród wszelkich nowinek dietetycznych i zaleceń łatwo jest się zgubić. Pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które tam przeczytasz są wartościowe i wiarygodne.

Każdy człowiek jest inny, ma zupełnie różne potrzeby, upodobania, a uniwersalne zalecenia nie istnieją. Tylko indywidualne podejście, które oprócz powyższych uwzględnia również przebieg choroby i wyniki badań, ma sens.

3 KLUCZOWE zasady diety w zespole policystycznych jajników:

  1. Zawsze łącz produkty węglowodanowe z produktami, będącymi źródłem białka i/lub tłuszczu (np. owoce + jogurt naturalny i orzechy zamiast samego owocu).
  2. Uwzględniaj niski indeks i ładunek glikemiczny, co pozwoli regulować poziom insuliny oraz hormonów.
  3. Dieta przeciwzapalna to podstawa – jedz warzywa, owoce, zioła, produkty pełnoziarniste, przyprawy, orzechy, a eliminuj produkty przetworzone, wysokooczyszczone, słodycze, przekąski, fast foody.

W przypadku nadwagi lub otyłości kluczowa jest też oczywiście redukcja masy ciała w PCOS. Koniecznie jednak przeprowadzona z głową, bez nadmiernych restrykcji, detoksów czy diet 1000 kalorii. Pamiętaj, że już 5% redukcji masy ciała przynosi wspaniałe korzyści dla zdrowia i działa korzystnie dla płodności.

Zadbaj też o swój styl życia – przede wszystkim o regularną aktywność fizyczną, higienę snu oraz zarządzanie stresem.

Zapraszam Cię również do odsłuchania mojego odcinka podcastu na temat rodzajów PCOS:

szukasz przewodnika

Jeśli błądzisz w gąszczu informacji i nie wiesz co zrobić – zapraszam Cię do współpracy.

Jako dietetyk kliniczny online pomagam kobietom odzyskać zdrowie hormonalne.

Jeśli chcesz:
  • zrozumieć swoje zaburzenie
  • nauczyć sobie z nim radzić w zdrowy sposób
  • odzyskać regularne miesiączki i owulację
  • odstawić tabletki antykoncepcyjne lub leki
  • uregulować poziom swoich hormonów
  • pożegnać problemy hormonalne na stałe
  • odzyskać zdrowie i równowagę
…to jestem tu dla Ciebie!

Poczytaj więcej o współpracy 1:1 i zarezerwuj termin konsultacji.

Możesz też zajrzeć na mojego Instagrama, poznać mnie tam lepiej i zaobserwować po więcej informacji na temat zdrowia hormonalnego.

Leave a Comment

Shopping Cart
Scroll to Top