W tym artykule omówimy sobie plusy i minusy stosowania tabletek antykoncepcyjnych w zespole policystycznych jajników.

Ustalmy jeszcze na samym początku jedną rzecz: antykoncepcja hormonalna nie leczy PCOS! Mam nadzieję, że jeśli tu jesteś, to już o tym wiesz 😉

Pamiętaj, że leczenie zespołu policystycznych jajników naturalnie jest możliwe – nawet, jeśli do tej pory słyszałaś, że się nie da i dieta ani styl życia nie mają znaczenia. MAJĄ… i to ogromne!

Obecnie dużo jest w internecie informacji demonizujących tabletki antykoncepcyjne i chciałabym tym postem pomóc Ci uporządkować myśli w tym temacie.

Sama mam zdiagnozowane PCOS od około 15 lat i uważam, że są takie sytuacje, kiedy ich zastosowanie ma sens. Na różnych etapach życia możesz podjąć różne decyzje.

Naprawdę rozumiem Twoje zmagania w tym temacie, bo sama wielokrotnie miałam poczucie zagubienia i nie rozumiałam dostępnych opcji (lub miałam poczucie, że te opcje nie istnieją). 

Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać moją perspektywę w tym temacie.

czy wiesz, że

Tabletki wyciszają objawy PCOS

W trakcie ich stosowania masz regularny, 28 dniowy cykl oraz zwykle wycisza się trądzik, hirsutyzm czy inne objawy nadmiaru androgenów.

Nasilone objawy (takie jak np. trądzik czy nadmierne owłosienie) często dają się we znaki pacjentkom również pod względem psychiki i stanu emocjonalnego. Zawsze należy uwzględnić to przy decyzji o zastosowaniu danego preparatu lub nie.

Uwierz mi, że wiem jak to jest, kiedy cała Twoja twarz pokryta jest zapalnymi zmianami i czujesz, że “wszyscy się gapią”… Towarzyszy Ci bezsilność i czujesz, że próbowałaś już wszystkiego, a tabletki wydają się być jedynym znanym ratunkiem.

Być może nie masz teraz dobrego momentu w życiu na szukanie innych rozwiązań. 

Masz trudny, stresujący okres i musisz najpierw uporać się z “podstawami”.

Dopiero zaczynasz dbać o siebie – powoli uczysz się zarządzać stresem, snem czy emocjami, zaczęłaś dopiero psychoterapię itp.

I to też jest ok! Nie zawsze jest dobry moment na rewolucję w życiu. Na szukanie rozwiązań również trzeba mieć zasoby, czas oraz możliwości np. finansowe czy choćby dostęp do specjalistów. 

DLATEGO: DAJ SOBIE CZAS!

To nie są Twoje hormony… ani miesiączka

W trakcie stosowania antykoncepcji nie masz ani owulacji, ani progesteronu.

Leczenie PCOS poprzez stosowanie antykoncepcji to nie jest LECZENIE, tylko działanie na objawy zespołu policystycznych jajników.

Wiedz, że progestageny (substancje zawarte w tabletkach) nie mają prawie nic wspólnego z progesteronem, a na pewno nie mają jego zalet… W trakcie stosowania tabletek masz krwawienie z odstawienia, które nie jest miesiączką. Takie “sztucznie wywołane” krwawienie ma Ci dawać poczucie, że wszystko jest ok (i że nie jesteś w ciąży).

Nieregularne cykle? Twój cykl się nie ureguluje poprzez branie tabletek

Jeśli przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej Twoje cykle były nieregularne to będą nieregularne również po odstawieniu.

Jeśli w to wierzysz to poszukaj innych metod pracy z cyklem. 

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie masz owulacji

Tabletki hamują owulację, aby uniemożliwić zapłodnienie. Po ich odstawieniu może to zająć kilka miesięcy (czasem kilkanaście), aby przywrócić regularne owulacje.

Jeśli przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej nie miałaś regularnych owulacji – spodziewaj się, że również będzie z tym problem. Może to być istotne, jeśli planujesz ciążę.

Długoterminowo AH zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi

Jeśli masz dodatkowe uwarunkowania rodzinne lub genetyczne (np. rak piersi w rodzinie lub mutacja genu BRCA) – zastanów się czy nie ma dla Ciebie innych opcji.

Bądź gotowa, że objawy po odstawieniu mogą być (czasowo) dużo mocniej nasilone

To jednak efekt przejściowy – zwykle nasilenie trądziku trwa około pół roku, a w przypadku hirsutyzmu możesz zauważać pogorszenie przez okres około roku.

Warto też przygotować organizm do odstawienia tabletek 2-3 miesiące wcześniej, aby temu częściowo zapobiec. Takie działania ZAWSZE dopasować należy indywidualnie i opierają się one głównie na działaniu przyczynowym oraz na równoważeniu niedoborów wywołanych przez antykoncepcję.

Tabletki są skuteczną metodą antykoncepcji, jednak nie jedyną

W dzisiejszym świecie mamy już naprawdę wiele opcji antykoncepcji – zastanów się co jest dla Ciebie najlepsze.

Ustalmy też na koniec jedno:

leczenie naturalne PCOS i leczenie PCOS bez antykoncepcji JEST MOŻLIWE.

szukasz przewodnika


Jeśli błądzisz w gąszczu informacji i nie wiesz co zrobić – zapraszam Cię do współpracy.

Jako dietetyk kliniczny pomagam kobietom odzyskać zdrowie hormonalne.

Jeśli chcesz:
  • zrozumieć swoje zaburzenie
  • pożegnać problemy hormonalne i ich objawy (trądzik, hirsutyzm, nieregularne miesiączki) na stałe
  • leczyć PCOS bez antykoncepcji (i przede wszystkim naturalnie wspierać swój organizm)
  • odzyskać regularne miesiączki i owulację
  • odstawić tabletki antykoncepcyjne lub leki i uregulować poziom hormonów w sposób naturalny
  • odzyskać równowagę i nauczyć sobie radzić w zdrowy sposób
…to jestem tu dla Ciebie!

Poczytaj więcej o współpracy 1:1 i zarezerwuj termin konsultacji.

Możesz też zajrzeć na mojego Instagrama, poznać mnie tam lepiej i zaobserwować po więcej informacji na temat zdrowia hormonalnego.

Leave a Comment

Shopping Cart
Scroll to Top